Vlnená plsť

 
 
 
Upozornenie
 
 
 
Úvod > Vlnená plsť
 
Charakteristika vlnenej plsti

Lisovaná vlnená plsť medzi najstarší textilný materiál používaný vo väčšine priemyslov na rôzne využitie.

Vlnená plsť má textilnú štruktúru zloženú z vlákien, ktoré sú celkom fyzicky prepletané a unifikovaná podľa využitia mechanickej práce, chemického pôsobenia a vlhkosti bez použitia pletenia, tkania, stehovania, tepelného spájania alebo lepenia.Vlnená plsť je plsť vytvorená bud výhradne z jedného druhu vlnených vlákien alebo kombinácie nových a recyklovaných vlnených vlákien zmiešaných z umelými vláknami, rastlinnými vláknami atď.

 
 

Charakteristika vlny 
  • vlna absorbuje 40% vody a 100% vlhkosti (napr. vlna dobre pohlcuje pot)
  • hydrofóbne a hydrofilné vlastnosti
  • najväčšia savosť v porovnaní s inými vláknami
  • odolná voči ohňu, neroztaví sa
  • vznietiaci bod je pri 600°C
  • schopná rozkladu
  • obnoviteľný materiál
 
 

 
 

Ochrana životného prostredia a vplyv vlnenej plsti na životné prostredie

Vlnená plsť je tradičný materiál v histórií ľudstva. Vlnená plsť je produkt, ktorý nie je škodlivý pre životné prostredie s možnosťou biologickej likvidácia a špeciálnym dôrazom na lepšie životné prostredie a zdravú flóru a faunu. Výrobky z vlněné plsti jsou moduly ekologické industrializace.

 
 
 

Proces výroby vlnenej plsti

 

Miešanie surovej vlny
Surová vlna požadovanej kvality sa rovnorodo mieša manuálne. Zvyčajne sa na výrobu plsti používajú vlnené vlákna s priemerom od 22 mikrónov do 28 mikrónov. Miešaná plsť znamená, že surová vlna sa zmiešava s umelými vláknami podľa požadovaného pomeru. 
Otváranie
Vlnené vlákna sú otvárané a delené podľa použitia prostredníctvom stroja na otváranie vlny. Na tomto stroji sú umiestnené bodce a drôty, ktoré rozmotávajú vlnené vlasy.
Česanie
Vlnená vlákna sa češú a narovnávajú na mykacom stroji. Mykací stroj má valce, ktoré majú drôtený povrch. Tieto valce sa otáčajú opačným smerom a pôsobia na vlnená vlákna ako hrebeň 
Formovanie vrstvy
Jednotlivé vrstvy vlnených vlákien sa umiestňujú jedna na druhú na pracovnom stole. Množstvo uložených vrstiev závisí od hrúbky a hustoty plsti.
Ryhovanie
Tento proces sa vykonáva na ryhovacom stroji a slúži na spletanie všetkých vrstiev vlnených vlákien do jedného celku pomocou vlhkosti.
Spevňovanie
Spojitý tlak je použitý podľa tvrdosti aby sa dosiahla požadovaná hustota.
Mangľovanie
Plstené pásy prechádzajú cez elektricky vyhrievané valce aby sa dosiahla rovnaká hrúbka na celej plstenej platni.
Balenie
Plstené pásy sú potom rezané a vysekávané podľa požiadaviek zákazníkov a následne sú valcované. Nakoniec je plsť správne zabalená v plastovej fólií.